Krem na zimę

posted in: Bez kategorii | 0

Zima to dla naszej skóry wyjątkowo niesprzyjający czas. Na jej kiepski nierzadko stan i dyskomfort nakłada się kilka czynników: niskie temperatury, suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach, uboga w świeże warzywa i owoce dieta, mała ilość ruchu na świeżym powietrzu, relatywnie częstsza niż latem konieczność przebywania w zadymionych pomieszczeniach – to wszystko sprawia, że w zimowych miesiącach nasza cera jest szara, przesuszona, zanieczyszczona, często się łuszczy, wyraźnie brakuje jej energii. By odpowiednio chronić cerę i dostarczyć jej odpowiednich składników odżywczych, powinniśmy w tym czasie zadbać o nią szczególnie. Najlepiej zdecydować się na podział pielęgnacji na dzień i noc i dostosować ją ściśle do naszego trybu życia

Ochrona przed mrozem

Na ochronę przed mrozem połóżmy nacisk szczególnie, jeśli nasza cera ma skłonności do pękających naczyń i tworzenia się rumienia.

Przy cerze suchej i normalnej odpowiedni na mróz będzie krem półtłusty, a nawet tłusty, oparty na woskach i olejach – ten ostatni jednak może spowodować zbyt silne błyszczenie się cery i nie współgrać z makijażem. Do skóry mieszanej i tłustej stosujmy krem zawierający 3-4% lipidów, rezygnując z typowych kremów silnie nawilżających, zwłaszcza tych o lekkich formułach typu oli-free, oraz z preparatów matujących – te zazwyczaj słabo chronią przed ujemnymi temperaturami i w szybkim tempie powodują przesuszenie, a nawet łuszczenie się skóry. Nie zapominajmy o wysokiej ochronie UV – zimą promieniowanie może wyrządzić naszej skórze nie mniej szkód, niż słonecznym latem.

Krem nawilżający zimą

Jeśli przez całą zimą naszą jedyną aktywnością jest przemieszczanie się z ciepłego samochodu do ogrzewanych kaloryferami pomieszczeń i z powrotem, konieczność ochrony przed mrozem schodzi na dalszy plan, a priorytetem staje się kwestia nawilżenia. Nawet przy tłustej cerze stosujmy w takich warunkach silnie nawilżające kremy odżywcze, bazujące na moczniku, kwasie hialuronowym, glicerynie lipidach oraz witaminach i ochronnych ceramidach.

Krem odżywczy na zimę

Drugą sprawą jest odżywienie szarej, niedotlenionej, osłabionej kiepską dietą i warunkami atmosferycznymi cery. Sprawdzi się w tym czasie skoncentrowany zastrzyk witaminy C, kuracja retinoidami, czy bogaty w witaminę E krem z olejkiem arganowym, idealny jako krem na noc.

Czy zimą można stosować kremy z kwasami?

Często zaleca się przeprowadzanie kuracji kwasami właśnie porą zimową, ze względu na niskie ryzyko fotouczuleń i podrażnień wywołanych przez silne promieniowanie słoneczne. Jednak w czasie mrozów oraz wtedy, kiedy nasza cera jest przesuszona i osłabiona, lepiej ograniczyć tego typu zabiegi i wykonać je wczesną wiosną. Zarówno agresywne peelingi mechaniczne, jak i wyższe stężenia kwasów jeszcze bardziej osłabią i tak już nadwyrężoną skórę, pozbawiając ją warstwy ochronnej i czyniąc podatną na podrażnienia i przesuszenie. Jeśli nie chcemy rezygnować z eksfoliacji zimową porą, zdecydujmy się na peelingi enzymatyczne oraz kremy zawierające kwasy w niskim stężeniu, stosowane wyłącznie na noc, oraz pamiętajmy o stosownej ochronie skóry za dnia.

Dodaj opinię, komentarz